Poradniki

Jak dobrać rozmiar poduszki do rodzaju kanapy?

Poduszki dekoracyjne to nieodłączny element wystroju wnętrza wpływający na aranżację oraz kolorystykę przestrzeni. Dzięki nim można w łatwy i szybki sposób dopełnić stylizację łóżka, a kanapa w salonie zyska niebanalnego wyglądu.
Wybierając poduszki do kanapy duże znaczenie ma ich kształt i rozmiar dla wygody używania, ale na ich wybór wpływa również jak się prezentują. Biorąc pod uwagę ich kształt najbardziej uniwersalne są poduszki kwadratowe. Sprawdzą się przy podpieraniu głowy podczas leżenia oraz pleców podczas siedzenia. Do standardowej kanapy trzyosobowej najlepszym wyborem będą poduszki o boku od 45 cm do 50 cm. Mniejsze poduszki nie prezentowałyby się odpowiednio, większe natomiast zajmowałyby zbyt dużo miejsca. Na duże kanapy i narożniki odpowiednim wyborem będą poduszki o boku od 60 cm do 70 cm.

Drugim z kolei popularnym kształtem poduszek są poduszki w kształcie wydłużonego prostokąta, gdzie najczęściej krótszy bok stanowi około połowę dłuższego. Przykładowe wymiary takich poduszek to 25×50 cm, 30×60 cm lub 35×70 cm. Będą one odpowiednie do narożników i kanap z niskimi podłokietnikami. Przy tego typu kanapach poduszki kwadratowe zbytnio by wystawały. Spotyka się również poduszki w kształcie walca, które najlepiej będą się prezentować na kanapach pokrytych
skórą lub ekoskórą. Dodatkowo są bardzo dobrym podparciem pod plecy, ponieważ nie przesuwają się po śliskiej powierzchni tego typu tapicerki.

Jak ułożyć poduszki na kanapie?

Kolejnym ważnym aspektem doboru poduszek do kanapy jest ich ilość i to, w jaki sposób ułożymy je na kanapie. Ułożenie poduszek zapewnia ostateczny efekt estetyczny w wystroju tego elementu wnętrza. Jest wiele możliwości ułożenia poduszek. Najczęściej spotykane są układy składające się od 2 do 5 poduszek. Układy z 2 poduszkami idealnie sprawdzą się przy małych kanapach. Najprostszym układem z 2 poduszkami jest układ symetryczny – wybieramy 2 identyczne poduszki i kładziemy je po obu stronach kanapy. Można również wybrać 2 różne poduszki różniące się kształtem (np. kwadratową i prostokątną) lub rozmiarem i położyć obie asymetrycznie przy jednym z końców.

Przy 3 poduszkach można zastosować zarówno układ symetryczny jak i niesymetryczny. Układ symetryczny z wykorzystaniem 3 poduszek przypomina ułożenie z 2 poduszkami, jednak w tym przypadku trzecią poduszkę dodaje się na środku. Wszystkie z nich mogą być w tym samym kształcie, o tym samym rozmiarze, ale można też wybrać dwie takie same, a trzecią inną. W takim przypadku dwie takie same kładzie się po obu stronach kanapy, a na środku umieścimy trzecią, wyróżniającą się poduszkę. Układ niesymetryczny z wykorzystaniem 3 poduszek to nic innego jak ułożenie z jednej strony 2 poduszek, a drugiej tylko 1. Spotyka się zestawienia jak w przypadku układu symetrycznego, czyli dwie takie same poduszki, a jedna inna, ale też każda z poduszek może się od siebie różnić.

Układ złożony z 4 poduszek jest najbardziej popularny, jednak w tym przypadku spotyka się tylko układy symetryczne ze względu na to, że ułożenie z jednej strony 3 poduszek, a z drugiej jednej zaburzałoby proporcje, przez co nie wyglądałoby to najlepiej. Najczęściej spotykanym ułożeniem 4 poduszek jest układ, w którym po obu stronach kanapy leżą po 2 poduszki. W każdej z par mogą znaleźć się poduszki różnej wielkości i kształtu. Innym sposobem na ułożenie 4 poduszek na kanapie jest zastosowanie 4 takich samych poduszek i rozłożenie ich w takiej samej odległości na całości.

Mniej popularnym, ale równie ciekawym ułożeniem poduszek na kanapie jest układ z 5 poduszkami, w którym to do symetrycznego układu z 4 poduszkami umieszczonymi parami po bokach dokłada się piątą, zazwyczaj prostokątną w centralnej części kanapy. Układ idealnie sprawdzi się szczególnie na dużych kanapach, gdzie dzięki dodatkowej poduszce na środku uniknie się niepotrzebnej luki. W takim rodzaju ułożenia można wybierać poduszki o różnych kształtach i rozmiarach, jednak nie należy z tym przesadzać, gdyż może się okazać, ze zajmą zbyt dużą część kanapy i żeby na niej usiąść w więcej niż dwie osoby konieczne będzie przełożenie poduszek w inne miejsce, co jest rozwiązaniem mało praktycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *